Hakiki Zeytinyağı Donar mı?

Hakiki zeytinyağı donar mı sorusu en çok merak edilen sorulardan bir tanesidir.Zeytinyağının donması ve donmaması yağın kalitesi ile alakalı çok belirleyici bir etken değildir.

Halk arasında inanılan eğer zeytinyağı donmuyorsa kesin sahtedir veya en azından zeytinyağına baska bir yağ karışmıştır gibi kesin hükümler başlı başına yanıştır.

Donmaya etki eden yağın içerisindeki partiküllerdir,yeni sıkılmış bir yağ çok daha kolay donarken aynı kalitede olan dinlenmiş bir yağ donmayabilir.

Yağı hangi sıcaklıkta beklettiğinizde önemlidir.Buzlukta uzun süre bekletirseniz sahte yağlar veya ayçiçek yagı bile donabilir.

Buzlukta donmayan yağ olmaz.İllede donma ile alakalı bir gözlemde bulunmak isterseniz yağı buzdolabının alt kısmında bekletip donup donmadığına bakabilirsiniz.

Ancak burada beklettiğiniz yağın donması yağın çok kaliteli olduğunu göstermediği gibi donmamasıda sahte olduğunu göstermez.

Gözünü para hırsı bürümüş,kazancına haksız kazanç katmak isteyen insaf ve merhametten yoksun firmalar pamuk yağını gıda boyasıyla boyamak suretiyle rengini,içerisine zeytinyağı esansı katmak suretiyle kokusunu ve aromasını ayarlamak suretiyle bırakın tüketiciyi bu işin içinde olan firmaları bile aldatıp ticaretlerini geliştirmektedirler.

Hatta tüketicinin -yanlış  bilgide olsa-kaliteli zeytinyağı donar diye inandığı bilgiye istinaden tağşişli yağı öyle bir hale getiriyorlar ki renk açısından,koku ve aroma açısından ve donma özelliği açısından gerçek zeytin yağından daha güzel ve gösterişli yağlar satmaktadırlar.Burada tüketici bu sahteliği anlayamaz.

Gel gelelim bu şekilde sahte yağ satan firmaları bakanlığın sitesinden inceleyebilirsiniz,ama insan sağlığı ile oynamanın cezasının sadece para cezası olduğu ülkemizde bu sahtekarlığı yapan firmalara yazılan para cezasının sattıklarından elde ettikleri haksız ve etik olmayan kazanca göre devede kulak bile olmadığı bir ortamda hile yapanların önüne geçilemeyeceği bir gerçektir.

Zira bu bakanlığın sitesi bu hileli yağı satan firmalarla doludur.Uygulanan cezalarda eşitlik ilkesine uygun değildir.Zira yılda 300 litre sahte yağ satanla 300 ton sahte yağ satana uygulanan cezanın aynı olması traji komik bir durumdur.