Ham Zeytin Fiyatları 

    Siyah Ham zeytin fiyatları takriben eylül ortalarında ekim ayı başında veya ekim ayı ortalarında açıklanır. Hava şartları, yıl boyu yağan yağmurlar, kuraklık gibi etkenlerle ham zeytin sezonu bir ay erken veya bir ay geç gelebilir. Bu yüzden sezon eylülde de başlayabildiği gibi ekimin sonlarına doğruda başlayabilir.

Yeşil zeytin sezonu ise siyah zeytinden yaklaşık bir ay önce başlamaktadır.

Siyah ham zeytin fiyatlarını bölgemizde Marmarabirlik A.Ş belirlemektedir. Ancak son zamanlarda bölgede zeytin alımı yapan büyük firmalarda zeytin fiyatlarını belirlemede büyük rol oynarlar. Şöyle ki bazı yıllar açıklanan fiyatları düşük bulan firmalar çok daha yüksek fiyatlara zeytin alabilir ve bu durumda Marmarabirlik fiyatları tekrar revize edebilir.

Bazı yıllarda ise açıklanan fiyatlar piyasa tarafından yüksek bulunduğunda marmarabirlik kota uygulaması nedeniyle açıklanan fiyatlardan daha düşük fiyatlara zeytin alınıp satılabilir.

Fiyatlar tavan fiyat taban fiyat ve yağlık olarak açıklanır. Burada tüketicinin yanılgıya düştüğü bir durumu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Örnek vermek gerekirse bu yıl en iri zeytin 54 lira olarak açıklandı. Bu rakam tüketicinin alacağı fiyat değildir. Bu rakam zeytinini toplayan çiftçinin ürünlerini köyde birliğe verdiği fiyattır. Diğer firmalar eğer köyden zeytin almak isterlerse alım yaptığı köyde fiyatları birlik fiyatından daha yüksek bir fiyattan almak zorundadır ki çiftçi zeytinini birliğe değil de firmaya versin. Bu durumda genelde fiyatlar birliğin açıkladığı fiyatların üzerinde seyreder. Buda çiftçinin lehine bir durumdur.


Firmamız olarak internette sattığımız ham zeytin fiyatlarını şu şekilde oluşturuyoruz. Ham zeytin birlik fiyatı  üzerinden değil köyde oluşan piyasa üzerinden hesaplayıp firmamıza geldiğinde seçileni firesi nakliyesi hesaplanır. İşletmeye mal olan tutar hesaplanır, daha sonra ürünlerimizi kargoda zarar görmesin diye petler içinde gönderiyoruz, kg başına düşün pet ücreti, kargo ücreti ve diğer giderler hesaplanıp firma karı ilave edilmesi ile oluşturuyoruz.

Kargo ücretini firmamız karşılıyor kargo firması ile anlaşma yapıyoruz ve çok düşük fiyatlardan taşıma yapılıyor, kargo ücretini alıcı öderse çok yüksek kargo fiyatları ile karşılaşacağından kargo ücretini firma anlaşmamız olduğu için çok uygun fiyatlarla biz ödüyoruz.


Ham zeytin fiyatları zeytinin cinsine ,o yıl ki verimine, hangi bölgeden toplandığına, elle hasat yapılıp yapılmadığına ,zeytin boyutlarına  ve zeytinin kalitesine bağlıdır. İnternette zeytin fiyatlarının çok değişik olmasının nedenleri de bunlardır. Aynı ebattaki Gemlik zeytini ile Akhisar,Antalya,Mersin (Mut),Adana,Hatay,Mardin (Derik),Çanakkale zeytinlerinin fiyatları çok farklıdır.

Kaldı ki Gemlik'te bile bölge bölge fiyat farklılıkları olur,aynı bölge olmasına rağmen Gemlik ve çevresindeki zeytin ile İznik, Mudanya, Karacabey, Mustafakemalpaşa taraflarındaki zeytinlerin fiyatları fark eder.

''Aynı zeytin pazarda şu kadar'' cümlesi bu yüzden inandırıcı değil...aynı kalibre zeytinin pazardaki fiyatı ile köydeki arasındaki fiyat farkı uçurum olamaz. Pazarda alınan zeytin kalitesini bir kenara bırakın ek masraflar olmadığı için elbette bir miktar ucuz olacaktır. Pazarda  bölge ve kalite farklılıklarından dolayı ucuza zeytin satanlar olduğu gibi tercihini kaliteden yana kullanıp kaliteli zeytin satan pazarcılarda mevcuttur. 

Tüketicinin bilmesi gereken şey eğer bir ürün ederinden çok daha ucuza satılıyorsa mutlaka o ürünle alakalı bir problem vardır. Ya bölgesi farklıdır,ya kalitesi düşüktür, ya elde kalmış satılamamış yatık bir üründür, ya çekirdeği büyüktür...Nedenleri artırmak mümkündür.


Zeytini genelde tüketiciler yıllık zeytin ihtiyaçları ne ise o kadar aldıkları için sadece ucuzluğuna bakıp aldanmamalıdır. Çünkü bir kg mandalina almıyorsunuz, mandalina alsanız onu bir akşamda yiyip bitireceksiniz ve ertesi güne unutacaksınız.Ama satın aldığınız zeytin iyi değilse bir yıl boyunca sofranızın tadını kaçırmaya devam edecektir.