Zeytin sezonu geldiğinde müşterilerimiz zeytin kuracakları zaman zeytin seçimi konusunda farklı tercihler yapıyorlar.Mesela bazıları sezon hemen başında sezonun en iri ve parlak zeytinlerini tercih ederken bazıları illede zeytinler kıvırcık olsun diye beklemektedir.Tabi herkesin bu konu ile alakalı değişik hikayeleri var.

  Kimileri parlak zeytinden sele olmaz derken kimileri kıvırcık zeytin zaten küçük birde tuza girdiğinde dahada küçük kalıyor demektedir.  Herkesin haklı olduğu taraflar var tabi ancak burada özbağ zeytinleri olarak kendi fikirlerimizi paylaşmak isterim.


Sezon geldiğinde zeytin almak istiyorsunuz ve bu tercihi nasıl yapmanız gerekiyor?

Öncelikle yuvarlama zeytin mi yapacaksınız,hakiki sele zeytini mi yoksa kuru sele zeytin mi yapacaksınız buna karar vermeni gerekiyor.Sonrasında iri zeytin mi seviyorsunuz yoksa orta büyüklük mü yoksa küçük taneli zeytin mi ?

Eğer iri zeytin seviyorsanız sezonun hemen başlangıcında toplanan en iri zeytinlerden tercih etmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey zeytinlerin olgunlaşmış olmasıdır.olgunlaşmış olan zeytin ister parlak olsun ister kıvırcık olsun hem yuvarlama hem sele hem kurutma hepsi yapılabilir.

Peki kıvırcık zeytin olmasının avantajı var mıdır?Neden bazı kimseler zeytinin illede kıvırcık olmasını bekliyorlar?

Zeytinin kıvırcık olmasının nedeni havalar soğuduğunda ağaç meyveleri donmasın diye meyvenin içinden acı suyu çekmesidir.Ağaç suyu bünyesine çektiği zaman meyve kıvırcıklaşır ve soğuk zararlarından korunmuş olur.Tam bu sırada toplanan zeytinler kıvırcık zeytin olmuş olur.

Kıvırcık zeytin parlak zeytine göre daha kısa zamanda tatlanır.Yuvarlama yapacaksanız boyut olarak orta büyüklü seviyorsanız kıvırcık zeytin seçmeniz faydanıza olabilir. Ancak sezon sonuna doğru arkası arkasına yağmur yağıp havalar çok soğuk olmaz ise kıvırcık olmadan sezon bitebilir.Bazı yıllar zeytin sezonunun sonuna doğru sadece küçük boyutlu zeytinler kıvırcık olur.