Siyah ham zeytin aldınız,kurdunuz ama belirli bir süre geçti birde baktınız ki zeytinler yumuşamış veya küflenmiş bunun nedenleri nelerdir bunu maddeler halinde açıklayalım...

        1)Ham zeytinin kalitesi yuvarlama yapımında ürünün ambalajından güzel çıkmasında etkilidir.

Eğer günlerce satılmamış bir ürünü satın alırsanız - biz böyle bir zeytine yatık zeytin diyoruz-zeytin mutlaka yumuşak çıkacaktır.

Bu nedenle alacağınız ürünün yeni toplanmış olmasına üzerinin dumanlı olmasına -bu zeytinin üzerinde zeytinin yeni toplandığını gösteren unsu bir yapıdır-dikkat etmelisiniz

.İyi bir zeytin seçimi ürününüzün de güzel olmasına etki edecektir.

        2)Ham zeytinin kurarken eğer çok az tuz koyarsanız ve ürünü gerektiği kadar sık yuvarlamaz iseniz ürün yumuşayıp belli bir süreyi aşması durumunda küflenir.

Bunun için siyah ham zeytin nasıl kurulurken tuz miktarına dikkat ediniz.

Yuvarlama zeytini kurdunuz zaman zaman yuvarladınız ama altında su birikti bu suyu dökmemelisiniz,

Eğer yeteri miktarda tuz koydunuz ve altında biriken suyu devamlı dökerseniz zeytin yumuşayabilir.çünkü oluşan su ile birlikte tuzu da dökmüş oluyorsunuz.tuz oranı iyice düşen ürün yumuşar ve küflenir.

        3)Yumuşama sebeplerinin sonuncusu kurduğunuz ambalajın hava almasıdır.

Ürünü ikide bir açmayınız.kapağını iyi kapattığınızdan emin olun.

Kapağını iyi kapattığınız ürün belirli bir zaman sonra rengi kahverengi-sarı-kırmızı tonlarında olur.

Eğer uzun süre geçmesine rağmen renk değişimi olmuyor ise veya dört ambalajdan üçü kırmızımsı bir tanesi siyah ise o bir ambalaj hava alıyor demektir.ya kapağı iyi kapanmamış veya havasını almadığınız için kapağı çatlamış olabilir.


Sonuç olarak iyi bir zeytin aldığınızda yumuşama olduysa ya hava almıştır ürün veya aşırı tuz eksikliği ve yuvarlamayı üzün süre yapmamak sayılabilir.