Kendi zeytininizi kendiniz yapın...

Şöyle ki son zamanlarda artan aşırı tuz tüketiminden  kaynaklı hastalıkların artışından dolayı insanlar artık kendi yiyecekleri zeytinleri kendileri yapmak diğer adıyla zeytinlerini kendileri kurma çabası içerisindeler.

Böylece normal havuz zeytini (salamura yağlı sele) dediğimiz zeytinlerde tuz oranı en iyi ihtimalle %10-12 iken yuvarlama zeytin yaparak bu oranı %3-5 arasında yapmak mümkün olmaktadır.

Kendi zeytinini kendi kurmayı deneyen ve bunda başarı sağlayan müşterilerimiz ertesi yıl bir yıl öncesine göre 3 kat daha fazla zeytin alıp zeytin kurduğuna şahit olmaktayız.

hatta bazı müşterilerimiz bu yöntemle yaptığımız zeytinlerden o kadar çok memnunuz ki başka zeytin yiyemiyoruz.Hem kendi zeytinimizi kendimiz kurduğumuz için nasıl bir zeytin yediğimizi biliyoruz hemde tuz oranı düşük olduğu için zeytinin tadını daha iyi alıyoruz demektedirler.

Zeytin kurulumu ile alakalı tek şikayet zeytin çok güzel olduğu için eskiye göre çok zeytin tüketiyoruz zeytinler hemen bitiyor şikayeti oluyor.

Sizde kendi zeytininizi kendiniz kurun hem sezonda düşük fiyat avantajından yararlanın hemde daha az tuzlu daha lezzetli ve özel bir zeytini yemenin keyfine varın.

Sezonda kurduğunuz zeytin sezon sonrasında zaman zaman fiyat olarak 3 kat artmaktadır.Bu durum zeytinyağı içinde geçerlidir.Sezon fiyatlarından aldığınız zeytin ve zeytinyağı sezon sonrası için elinizde hem daha düşük maliyetli ürün hemde piyasada muadilini bulamayacağınız güzellikte bir ürün eldesi sağlayacaktır.    

Her yıl ham zeytin sezonunu 9-12 ay arasında sitemizden takip edebilirsiniz.